+420 283 024 388, +420 286 882 866, +420 267 295 219 RadekZlatnik@seznam.cz

Léto se nám kvapem blíží, sluníčka přibývá, lídé plánují aktivní či pasivní dovolenou a s ní vyvstává nutnost pořídít si kvalitní sluneční brýle, bez kterých se neobjedete ani na pláži, ani na horách. Ale jak si správně vybrat tvar brýlí pro váš typ obličeje a jak se vyznat ve všech těch UV filtrech? S tím vám poradí náš článek.

V první řadě si položte několik zásadních otázek:

  • Sluneční brýle: jen tak na procházky na pláži či ve městě, na sport, nebo módní doplněk?
  • Kolik chci do brýlí investovat? Nosím jenom značkové, nebo mi stačí i levnější, ale ne na úkor kvality?
  • Mám speciální požadavky – polarizační čočky, tvar brýlí atd.?

Nejdůležitější vlastností slunečních brýlí je ochrana před škodlivým UV zářením. proto si vybírejte brýle s filtrem min. 400, což znamená, že čočky nepropouští záření nižší vlnové délky než 400nm (UV záření) a Vám tak zaručí 100% ochranu proti veškerému existujícímu UV záření. Zatímco před UVA musí chránit všechny brýle, filtry proti UVB záření se liší svou účinností.

Brýle by se zároveň měly vybírat podle toho, k jaké aktivitě se budou používat. Například na sport se nehodí kovové obroučky, vhodnější je plast.

Tónování skel

Řada lidí si myslí, že čím tmavší sluneční brýle, tím větší je ochrana před slunečním zářením. což ovšem vůbec není pravda, i průhledná skla můžou obsahovat vysoký UV filtr.

Každopádně tónování skel má vliv na to, které brýle jsou vhodné pro kterou činnost.

  • Hnědá skla: pro zlepšení kontrastu. Použitelná téměř kdekoliv a prakticky pro každého.
  • Žlutá a oranžová skla: vhodná do mlhy a také na sportování.
  • Zelená skla: pro jedince, přecitlivělé na světlo.

Výběr brýlí podle obličeje

Při výběru slunečních brýlí je praktické vycházet z pěti hlavních typů obličeje, které všichni dobře známe – kulatý, hranatý, trojúhelníkový, hruškový a oválný.